פלישת היסטוריה ויקינגית נסתרת למקדוניה ויוון

פלישת היסטוריה ויקינגית נסתרת למקדוניה ויוון

ינואר 30, 2022 0 By admin

מקדוניה ויוון

עמי הים הצפוני פלשו למקדוניה וליוון לאחר ההתפרצות הנוראה של הר הגעש בתרה.

אוכלוסיית יוון צומצמה מאוד. בגלל זה הייתה התנגדות מועטה לפולשים מלבד כמה קבוצות של אצ'אים שבצרו את ההגנות שלהם.

מלכי יוון וכרתים קיבלו אזהרות שהוויקינגים מגיעים מהצפון. היה להם מספיק זמן להתכונן למתקפה הממשמשת ובאה שלהם. מתחמים מבוצרים נבנו בחיפזון. נבנתה חומה מסביב לאקרופוליס ומנהרה המובילה למעיין בצד הצפוני.

במיקנה ובטיריוס נבנו חומות מסלעים לא חצובים. נבנו גישות נסתרות לבארות. בקורינתוס נבנתה חומה חזקה.

כמה מנהיגים אחאים קיוו להילחם בים. שרידי הטירות שלהם הם הוכחה שהם הפסידו.

מלך פילוס שלח את הצי שלו לפלורון בחוף הצפוני של מפרץ קורינתוס. ספינותיהם היו מאוישות ב-400 חותרים ולוחמים. הם סיפקו חיל תצפית חוף. הם ידעו שהוויקינגים ינחתו בים.

מרכבות מהירות הוקמו בין הצי הצופה לארמון פילוס. מלך פילוס לא יכול היה להגן על כל החוף ולא למנוע נחיתה בכל נקודה. אבל הייתה לו מערכת התרעה מוקדמת טובה. אבל מערכת הגנת החוף הזו לא יכלה למנוע מעמי הים הצפוני לנחות על חופי פלופונסוס.

הילוס, מנהיג לוחמי הים הצפוני, הציע למלך היווני את ההצעה הבאה: "…לא היה צורך ששני הצבאות יסכנו את חייהם בקרב שלם. הוא הציע שהפלופפסים יבחרו אלוף. להילחם בו בקרב יחיד. הוא נשבע (הקדושה לוויקינגים) שאם יפסיד הוא יסיג את צבאו ולא יעשה ניסיון נוסף על הפלופונס במשך מאה שנים…".

בדו-קרב הזה הרג אכמוס, מלך היוונים, את הילוס. הוויקינגים עמדו בשבועתם ועברו הלאה מבלי לפלוש. הם חזרו כעבור מאה שנים וכבשו את הפלופונס.

האדמה חולקה אז בין שלושת הנכדים הגדולים של הילוס. טמנוס, הבכור, קיבל את ארגוס. קרספונטס לקח את מסנה. אריסטודמוס לקח את ספרטה.

אריסטודמוס, על פי הרודוטוס היה אביו הקדמון של המלך הספרטני. ליאונידס, שנפל בראש 300 הספרטנים שלו בתרמופיל.

הוויקינגים נכנסו לחצי האי מעט לפני 1200 לפני הספירה. הארמונות והיישובים של הפלופונס נהרסו על ידי רעידות אדמה ואש ולא על ידי הלוחמים הצפוניים הפולשים.

בין אסונות הטבע לפלישות הצפוניות, הסתיימה התרבות המיקנית; 1150 ו-1100 לפני הספירה בקירוב.

מלך כרתים שלח את הצי שלו לעצור את הוויקינגים בים. היו לו גם 400 מרכבות מלחמה שהוכנו לקרב, למקרה שינחתו. הוכנו שריון וכלי נשק מכל הסוגים. יותר מ-20,000 כבשים ו-500 חזירים נאספו כדי להאכיל את החיילים.

אבל לפני שהוויקינגים הגיעו לכרתים התרחשה ההתפרצות הנוראה של תרה.

ארכיאולוגים מצאו את כלי הנשק והשרידים של עמי הים הצפוני על גבי האפר הוולקני והלבה לא בתוכו או מתחתיו! הם באו אחרי האסון.

הוויקינגים נתקלו בהתנגדות רק כאשר חלק מהאוכלוסייה ששרד התאגד בעמדה הניתנת להגנה.

מי יודע מה ההיסטוריה תספר לו הוויקינגים ינסו לכבוש את יוון וכרתים כשהם במלוא עוצמתם?Source by Ellis Peterson