ספרים למורים: Getting Science של Brian Clegg

ספרים למורים: Getting Science של Brian Clegg

ינואר 24, 2022 0 By admin

קבלת מדע מאת בריאן קלג פונה לקהל של מורים בבית ספר יסודי שמרגישים פחות בטוחים בהוראת מדעים בכיתותיהם. אמנם אני לא בקהל היעד שלו, אבל אני קרוב אליו. (אני אוהב מדעים ומלמד בקבוצות קטנות של תלמידים בחינוך ביתי.) קליג עשה כמה דברים שסופרים צריכים לעשות. הוא משך את תשומת לבי, אמר לי דברים שאני צריך לקרוא או רוצה ללמוד, ושמר את תשומת ליבי לאורך כל הספר. למדתי קצת ועוד ביצעתי ידע קודם. זה ספר טוב, ואחרי שקראתי אותו, אני מקווה שמורים רבים בבתי ספר יסודיים כן יקראו אותו.

קליג מתחיל את הכתיבה שלו עם סיבות מדוע מדע יכול להיות קצת מפחיד. מאמרי כתב עת וכתיבה אקדמית בכלל מחניקים ומשתמשים במילים מנופחות במקום בשפה יומיומית פשוטה להבנה. מאמרי מדע לא תמיד נכתבו כך, ובוודאי שאין צורך לכתוב אותם כך, אבל זה נהוג ומסורת עכשיו. זה דורש קצת מאמץ כדי לנפות את השפה הזו, אבל למרבה המזל, אתה לא צריך. אתה יכול להיות מורה למדעים יעיל ומהנה בלי היומנים המחניקים. למד מקריאת ספרים פופולריים ותוכניות מדע במקום זאת.

קליג גם מדבר על מה זה וצריך להיות מדע. מדע הוא הרפתקה. זה אמור להיות כיף. זה אמור למלא אותך בפליאה. המדע מנסה להבין כיצד פועל היקום. זה לא נשמע כל כך מפחיד, נכון?

הפרק הראשון שלו מדבר על איך להעסיק את הילדים בשיעור. אנשים אוהבים אנשים, אז הוא מציע לשים את המדע בהקשר ולמצוא אותו בחיים האמיתיים. איך היה המדען שגילה את התגלית? איך אותו מדען גדל? מה בחייו הוביל אותו לחשוב ולהתנסות בדרך שעשה כדי לגלות את התגלית? בנוסף לערבוב האנשים וקצת היסטוריה, מצאו את המדע בחיים האמיתיים. אם אתה מדבר על חלוקת תאים, אתה יכול להזכיר הכנת לחם ואולי להביא שמרים לכיתה. הוא מציע לפזר את הדיון בעובדות מדהימות וגסות. ילדים אוהבים גס. הוא מדגיש שהילדים צריכים לעשות דברים עם הידיים. צפייה בהדגמה טובה יותר מאשר רק לשמוע עליה, אבל ההימור הטוב ביותר הוא שהילדים יעשו את הניסוי או ההדגמה בעצמם. אנחנו לומדים מתוך עשייה. ובעיקר, לעשות את זה כיף.

אם שום דבר אחר, על המורים לקרוא את הפרק הראשון של הספר.

הפרק השני מדבר על למה יש לנו מעבדות. אנשים אינם צופים טובים. אנשים רבים אינם יודעים את ההבדל בין סיבתיות לקורלציה. אנקדוטות אינן נתונים. להפריך זה הרבה יותר קל מאשר להוכיח. כל עובדות האנשים האלה מובילות למה יש לנו מעבדות. למרבה המזל, המעבדות כבר לא מלאות רק בגברים לבנים בגיל העמידה במעילי מעבדה, וניתן למצוא אישים מכל הסוגים השונים במעבדות מדעיות.

קליג מדבר על תקופות מדעיות שונות בפרק השלישי שלו. 500 לפנה"ס עד 1500 לספירה היא התקופה הקלאסית. במהלך הזמן הזה, ה"תיאוריה" הרווחת ניצחה כי היא נטענה בהצלחה. באמת לא היה מעורב הרבה מדע. חלק מהחשיבה הקלאסית הזו קיימת עד היום בצורה של אסטרולוגיה וארבעת היסודות. עידן השעון של המדע היה משנת 1500 לספירה (סוף ימי הביניים) ועד סביבות 1900 לספירה. עידן זה היה מלא בתגליות מדעיות ובתיאוריות הגיוניות. ניוטון אמר שכוח שווה מסה כפול תאוצה. זה הגיוני. תיאוריות הדור הספונטני נעלמו כי אנשים הבינו שזבובים מטילים ביצים על בשר נא. קליג מכנה את העידן הנוכחי מנוגד לאינטואיציה. כלומר, עידן המדע הזה לא נראה הגיוני. רק תחשוב על הביטויים תורת הקוונטים, תורת היחסות ואור הוא אור אבל הוא יכול לפעול כמו גל או חלקיק.

פרקים 4, 5 ו-6 מדברים על דברים מגניבים במדע ו-Clegg נותן הצעות ללמידה והוראת הנושאים. מהם החיים? למה לבני אדם אין פרווה? איך עובד השיבוט מה הם חמשת המצבים של החומר (כן, חמישה. זה לא רק מוצק, נוזל וגז). איך מראות עובדות? מה ההבדל בין מסה למשקל? מהם חורים שחורים? מה זה חורי תולעת? די קל לעקוב אחר ההסברים שלו.

פרק 7 מצביע על יצירת מדע. פרק 8 מדבר על מציאת וראיית מדע בעולם האמיתי וכיצד לגרום לניסויים להתעורר לחיים, אבל לא מדע מוזר כמו דרך. פרק 9 מדבר על מדע באינטרנט. אילו אתרי אינטרנט אמינים, וכיצד ניתן לדעת אם אתר ראוי לאמון. הוא גם נותן רמזים כיצד לחפש באינטרנט. פרק 10 נותן רעיונות כיצד להתעדכן במדע ופרק 11 אומר לך ללכת לעורר השראה בעולם.

הספר היה קל לקריאה ולא לקח הרבה זמן. למרות זאת, הוא הצליח לארוז בתוכו הרבה מידע טוב. האם אתה מורה בבית ספר יסודי או יסודי? אם כן, עבור אל הספרייה שלך ובדוק את האוצר הקטן הזה.Source by Gwen Nicodemus