מה אתה יכול ללמוד בביקור בפלנטריום

מה אתה יכול ללמוד בביקור בפלנטריום

פברואר 1, 2022 0 By admin

פלנטריום הוא תיאטרון בצורת כיפה שתוכנן במיוחד לצפייה במופעים אסטרונומיים חינוכיים ומעניינים. מה שתלמד יהיה תלוי בפלנטריום שאתה מבקר בו, במופעים שהם מציעים ואולי אפילו עם מי אתה מבקר. קבוצה של ילדי בית ספר בני 11 תלמדו היבטים שונים של אסטרונומיה כדי לומר קבוצת אסטרולוגיה שצופה בתוכנית ספציפית על 12 המזלות. נראה שלרוב הפלנטריום יש את המופעים הסטנדרטיים שלהם מוקלטים מראש, אבל מציעים גם מופעים לפי נושא לתקופת השנה, למשל סתיו שמיים, כוכב חג המולד. תוכניות מסוימות הן רק הקלטות שאתה צופה בהן בעוד שלאחרות עשוי להיות מגיש שזמין לענות על שאלות. כמעט בכל הפלנטריום יהיו תצוגות סטטיות או אינטראקטיביות בבניין שלהם, מהם תוכלו ללמוד הרבה לפני שאתם בכלל נכנסים לכיפת התיאטרון. שוב, לרוב הפלנטריום הגדול יותר יהיה טלסקופ המאפשר לך לצפות בשמי הלילה, אם מזג האוויר מאפשר זאת. זהו יתרון גדול של פלנטריום בכך שאתה יכול לראות את הכוכבים בין אם הוא מעונן או לא, ואין לך מה לדאוג שיהיה קר.

חלק מההצגות מיועדות במיוחד לפעוטות ולילדי בית ספר צעירים, בעוד שאחרות מכוונות לילדים מבוגרים יותר. פלנטריום הם מקומות נהדרים לבקר בהם כטיול לקבוצה כמו ילדים עם צרכים מיוחדים או אוטיסטים, טיולי קשישים. חלק מהפלנטריום אפילו מציעים את בתי הקולנוע שלהם למסיבות, אירועים ופשוט תדמיינו את ארוחת החתונה שלכם תחת הכוכבים! דוגמאות לתוכניות זמינות שנתקלתי בהן במחקר שלי על פלנטריום כוללות כותרים כגון: אורורה, שמי קיץ, סיפורי חורף, אגדות שמי הלילה – אוריון, גלגל המזלות, אבולוציה של כוכבים, חורים שחורים, השמיים הלילה, הירח ו כל כך הרבה יותר… פלנטריום משמשים גם על ידי קבוצות המתאמנות לנווט לפי הכוכבים.

אז איך תהיה החוויה? מדהים ובלתי נשכח – אני עדיין זוכר את ביקורי בבית הספר בפלנטריום לפני כ-25 שנה – לפני הופעת התמונות התלת-ממדיות במצגות פלנטריום. אני בהחלט לא צריך תירוץ לקחת את 3 הילדים שלי לביקור אצל אחד כשהם קצת יותר גדולים ויוכלו להעריך את המידע ולא רק את המחזה הוויזואלי המדהים. ברחבי העולם, רוב הפלנטריום מספקים מופעים לקהל הרחב. אתה אמור להיות מסוגל לבחור בין פורמטים של מצגת מוקלטת או חיה. פורמט חי מועדף על ידי מקומות רבים מכיוון שמגיש מומחה בשידור חי יכול לענות על כל השאלות שהקהל מעלה במקום.

פלנטריום דיגיטלי תלת מימדי קיימים מאז שנות ה-90 ואלה מוסיפים תחושת עומק אמיתית לכל החוויה במקום ששמי הלילה מופיעים כמפת כוכבים! יכולת המציאות המדומה החדשה הזו לאפשר לצופה לנוע ביקום מספקת יתרונות חינוכיים חשובים מכיוון שהיא מעבירה בצורה חיה שלמרחב יש עומק אמיתי. זה בתורו יעזור לקהל להשאיר מאחור את התפיסה המוטעית שהכוכבים תקועים בחלק הפנימי של כדור שמימי ענק ובמקום זאת להבין את הפריסה האמיתית של מערכת השמש ומעבר לה.

לדוגמה, פלנטארי (מגיש של תוכנית) יכול כעת 'להטיס' את הקהל לעבר אחת מקבוצות הכוכבים המוכרות כמו אוריון, ובכך לחשוף שהכוכבים שנראים כמרכיבים צורה מנקודת המבט הכרוכה בכדור הארץ הם שונים בתכלית מרחקים מכדור הארץ ולכן לא מחוברים כלל, למעט בדמיון ובמיתולוגיה האנושית. חוויה זו יכולה להיות הרבה יותר מועילה מבחינה חינוכית מהדגמות אחרות, במיוחד עבור אותם אנשים שהם חזותיים או מודעים למרחב במיוחד. מוזיקה היא מרכיב חשוב להשלמת החוויה של מופע פלנטריום טוב. המוזיקה המופיעה היא בדרך כלל בנושא חלל או מהז'אנרים של מוזיקת ​​חלל, רוק חלל או מוזיקה קלאסית. למעשה, אפילו ראיתי תכניות שפורסמו כמתוכננות ל-Dark Side of the Moon של פינק פלויד!Source by Rosie W