אמנות המלחמה של Sun Tzu ואסטרולוגיה סינית – שתי מערכות עתיקות, מטרה אחת נצחית: חלק 1

אמנות המלחמה של Sun Tzu ואסטרולוגיה סינית – שתי מערכות עתיקות, מטרה אחת נצחית: חלק 1

ינואר 20, 2022 0 By admin

כיצד יכולה הוראתו של אסטרטג צבאי ואמנות האסטרולוגיה הסינית להשתלב?

כשמדובר ביסודות ויישומים, שתי המערכות חולקות דמיון. שניהם בני יותר מ-2,500 שנים אך נותרו חסרי גיל ברלוונטיות שלהם לזמנים המודרניים. אסטרטג צבאי כמו Sun Tzu דוגל שתמיד צריך להיות מוכן לקרב כפי שניתן לקרוא מהמנטרה המבריקה שלו –

"דע את עצמך; דע את אויבך וניצחונך יהיה מובטח. דע את השמים; דע את הארץ וניצחונך יהיה שלם"

איך זה קשור לאסטרולוגיה סינית? באחת ממערכות האסטרולוגיה הסינית, גורלו של אדם נחתם בזמן הלידה במערך עמודים המכונה "ארבעת עמודי הגורל". מלווה את ארבעת העמודים הללו קבוצה של עמודי מזל המתווים את מהלך חייו של אדם על פני 10 מרווחים שנתיים. יחד, עמודי התווך הללו היוו את טבלת הגורל שלנו ועל ידי קריאת תרשים זה, אנו יכולים לחזות איזה גורל מצפה לנו בחיים ולראות באותו אור כמו אומנות המלחמה של Sun Tzu, ניתן לומר ש"להיות מוזהרת זה להיות עם זרועות".

לפי "אמנות המלחמה", חמש המעלות החשובות שחייבים להיות גנרל כדי להצליח בקרב הן – חוכמה, אומץ, כנות, נדיבות ומשמעת.

בהתבסס על "ארבעת עמודי הגורל", גורלו של אדם נשלט על ידי חמישה מרכיבים חשובים, כלומר משאב, עצמי, תפוקה, עושר והשפעה.

חמש המעלות וחמשת היסודות מחזקים זה את זה כדלקמן:

משאב חוכמה

אומץ עצמי

פלט כנות

חסד עושר

השפעת משמעת

בחוכמה, אנו מתכוונים לכך שהגנרל צריך להשתמש באלמנט המשאב שלו שהוא מחשבותיו, האינטואיציה, הידע והניסיון שלו בתכנון האסטרטגיות שלו. אם אלמנט המשאב שלו חלש, הוא לא יוכל לתכנן בחוכמה.

באומץ, הכוונה היא שהגנרל צריך להיות חזק ואמיץ להתמודד עם מצוקות. הוא צריך לגלות איתנות בהתגברות על אתגרים ומכשולים בשדות הקרב. אם האלמנט העצמי שלו חלש, הוא נוטה לפחדנות ומסתכן בשבי.

מתוך כנות, נתפס שהגנרל צריך לגלות יושר בתקשורתו ולהצליח להעביר את המסר שלו בצורה נוקבת בצורה לבבית ומשכנעת. אם אלמנט התפוקה שלו חלש, הוא חסר כושר שכנוע ויתקשה לזכות באמונם של אנשיו.

מתוך חסד, הגנרל נתפס כנדיב בעשרו וברצון לחלוק את שלל המלחמה שלו עם אנשיו, דואג להם ומעריך את מאמציהם ועמלם. אם מרכיב העושר שלו חלש, אנשיו יאבדו את האמון בו וכך ירגישו עצבניים להילחם.

לפי משמעת, הגנרל יצטרך להפעיל את השפעתו על אנשיו באמצעות מנהיגות באמצעות דוגמה. הוא יצטרך להיות קפדן עם אנשיו כדי שהפקודות יבוצעו בעקביות ולא יהסס להעניש אם דיווחיו ייכשלו בתפקידם. אם אלמנט ההשפעה שלו חלש, אנשיו לא יהיו נאמנים לו ועלולים למרוד בשליטתו.

"אז, נועדת להיות גנרל חמישה כוכבים?" הישאר מחובר לחלק 2.Source by Alvin Yap